Aranyom
Nagybátyám-: dr Fakesch András-Bandi az - orvos annak idején gyakran mondogatta nénémnek
- hogy ha majd megvénülnek, a Nyárád mellett vesznek házat,ott fognak megtelepedni.
Ott hűs a fenyves, juhok nyakán a kolomp édesdeden muzsikál s a napi költség ételre, ruhára kitelik majd a nyugdíjukból .A zene volt a fontos ! Nagybátyám csodásan hegedült , festett ,művész lélek volt.
Nagynéném-Klárika - ráhagyta, hogy "jó-jó- hál Istennek van még idő" és Nagybátyám megelégedetten fütyörészett Ez a fütyörészés volt a szokása , no meg a festegetés bármiről..Már elképzelte a kis házikót is két vendégszobával is család számára, le is rajzolta ,el is tervezte.
Pedig már nagy része a gyerekeinek másfelé költöztek. De valahogy tartozott ezzel az álommal dédapjának, az az ácsnak ,akik Németországból kerültek Erdélybe, egy grófi családhoz.
András bácsi-Bandi- kereszt nevével több nemzedék nevét viselte De a keresztnév maradt négy nemzedéken át -Andrásnak és a név Fakesch híres lett később a Bocskai -téren Nyárádszeredában.
Aki idegen bekerült ide s hallotta, hogy ez a szászok uradalma persze, azonnal tovább léptek.
Próbálkoztak más orvosok is megtelepedni a fő útra -a Bocskai térre ,senki nem élte túl anyagilag
Nem volt sikeres választásuk .Nagybátyámat senki nem haladta túl semmiféle téren.
A belváros gyorsan növekvő bérházaiból s az újabb kertváros részekből a lakók kissé gyanakodva, mosolyogva, szinte irigyen csodálkoztak föl a Bocskai-térre. De Bandi bátyám megértette a Bocskai -utca konzervatizmus elveit jól- hogy a Kovácsné nagyságosasszony nem engedi a tizenhat éves lányát kísérő nélkül csatangolni az utcán , Mikola méltósága inkább megtanította a gyerekeit kálium-permanganátos- kéz mosás fontosságáról,mintsem hogy illatos szappant vásároljon magának. És szerette, hogy mindenki naponta egyszer legalább néhány pillanatra bekukkantson hozzá a kabinetbe,egészségügyi tanácsokért.Ilyenkor apró szolgálatokat is megtett:vérnyomás mérést,vagy éppen lázmérést is ,be-be nézett a gyerekek torkába.
Kinek egy aszpirin ,kinek egy szulfatiazol ,akar géz ,leukoplaszt ,mindenért dr Fakeschhez fordultak.
Bandi bátyám nagyon szerette a foglalkozását. A sürgést-forgást, hajladozást, a hivatásbeli szavakat. -Leukoplaszt,steril géz-,hogyne kérem, hogyne, hogyne...mindene volt sok tanáccsal összekötve. Lendületes mozdulatai, mintha a lelkét öntötte volna szét, suhanásokkal, perdülésekkel, villámló kavargásokkal telítették a jód szagú kabinetét úgy, hogy ha valami éppen kifogyott ,csak annyit mormogott magában:
-Ejnye - no, ejnye - no- méltatlankodott ilyenkor, de hogy igyekezetéhez kétség ne férhessen, először felszökdécselt több helyre is az ágas létrára, nyolc-tíz fiókot villámgyors mozdulatokkal ki s be tologatott, a vevőnek csak ezután vallotta be a hiányt:
-Holnap még-holnap meglesz kérem, biztosan, hogyne, biztosan, biztosan.
- Szolgálatkészsége határtalan volt és a rend szeretete messze túlszárnyalt mindenkit.
Nemcsak árúval, szellemileg is kiszolgálta a Bocskai -teret. Ha valaki megjegyzést tett a mai erkölcsökre, Bandi bátyám helyeslőileg billegette a fejét:
-Bizony az erkölcsök, bizony-bizony az erkölcsök.-
Ha ismerős beteget emlegettek: -ó szegényke, jaj a betegség, bizony -bizony - sóhajtozott illedelmesen. Ha meghalt valaki a Bocskai utcában mindig elment a temetésre. Ha esküvő volt, a menyasszonynak csokrot, nyalánkságokat, a vőlegénynek egy-két üveg jóféle aszút küldött. Tudta, kinek mi baja-gondja, a cselédeket lelkemnek szólította.
Nagy darab, hájas asszony volt Klárika néném -szívbajos. Ritkán ment be a kabinetbe de körülnézett szakértő tekintettel; föl a mennyezetre, le a padlóra s be a kis zugokba. Nagybátyám úgy hajlongottá Néném előtt, mintha az az is betege lett volna , szinte riadtan, szeretettel.
-No jól van-- mondta egy idő múlva Klárika néném , és azutáni ünnepélyesen visszavonult a lakásba, folytatni a betegeskedőhöz illő heverészést. Nem is volt más segítsége a boltban, mint egy duzzadt növendék-leány, távoli árva, akit ő nevelt föl s csak így hívott: Aranyom
Aranyom, bizony nem volt valami piacos jelenség. Aranyomnak szeplős volt a mufti kerek arca. Tokája is volt, kezei párnásak, vállai túlságosan szélesek, a lábai kissé kurták. Ahogy kikönyökölt a kabineti asztal mögül álmos békára emlékeztetett De Nagybátyámnak kedve szerint való volt Aranyom tokája, a szeplői, testének aránytalanságai, mert Bandi bácsi a nőkben csak a lelki-tulajdonságok érdekelték. És Aranyom jól ismert mar minden betegséget és azoknak a gyógyítási lehetőségeit
Apám büszke volt Aranyomra.
-Hogyne kérem, hogyne, hogyne!-Aranyom majd elintézi, hogyne kérem, hogyne, hogyne! - mondogatta s ha egy-egy találó alku-szóra Aranyom szívesen válaszolt. vagy a tennivalóiban bírálgatta,mindig szót fogadott.
-Bandi bácsi miért nem szerzi be ősszel, nagyban az egész esztendőre való árut , s ha részletekben veszi, miért nem tisztított állapotban legalább? Napszámban nagyon drága mulatság hozatni Marosvásárhelyről, mert be -be csapják s Nagybátyám aki mindenkinek hitt meg volt győződve magában arról, hogy legjobban teljesítette a tervet ,de azért hallgatott -Aranyomra.2
A Kabineten kívül is nagyon jóban voltak. Együtt ápolták a szívbajos Nénémet , egymás mulasztásait zsivány módra fedezték, vasárnap délutánonként szép sétákat tettek a város feletti dombokon, hegyeken. Ha Bandi bácsit megfogta a táj szépsége, felsóhajtott: -
"Szegény Klárikám , milyen boldog volna, ha láthatná!" s Aranyom visszafelelt: -"Szegény, Klárika néni, csak ne fájna mindig a szíve."- Nagybátyám szabályszerűen nekiöltözött ezeknek a vasárnap délutáni sétáknak: volt hó- bakancsa, bőrnadrágja, zerge szakállas pörge zöld kalapja. Gyakran büszkélkedett, hogy:
-Nézd Aranyom ezt a botot az ük apám faragta, derék szász lehetett, Istenem! Ismerték a rejtett ösvényeket ismerték mind. S bár Bandi bácsinak nagyon jó hallása, volt mégis rágyújtott gyakran valami tornász indulóra, vagy német dalokat énekelt, de festegetett az erdőkben ,hegyeken.
Aranyommal járta az életet, s hogy Klára néném halálát is olyan elismerésre méltó fegyelemmel viselte el, nagy mértékben köszönhette Aranyomnak.. Mert Aranyom.nem engedte, hogy belebetegedjék a bánatba:
-A kabinetnek menni kell.- És ment a 'kabinet.. Ment úgy, mint Klári néni halála előtt, hajlongásokkal, sürgéssel, forgással, az ágas létrán való szökdécselősekkel, fiókoknak gyors egymás utáni ki-behúzogatásával -hogyne kérem, hogyne, hogyne- meggyőző biztatgatásokkal, A gyermekeknek osztogatott mentolos -cukrokat.,hogy ne köhögjenek.A gyerekei már mindannyian
felnőtt emberek voltak ,csak Időközönként mentek a Nyárádra.
Időnként hallottam diszkrét megjegyzéseket:
-- No ugye?... - mondta a nyugdíjas polgármester meg, a Mikola méltósága, és a többi tisztességes emberek.
-No ugye, milyen derék rokon az Aranyom.
- Lám! Lám! - mondták az agglegények és azok, akiket már érintgetett az új idők szele.
- Lám, a vak tyúk is talál szemet!
Aztán egy napon Tibor Elemér úr, a régi gavallér, kire aggodalmaskodó apák a fiaikat serdülő korban rá szokták bízni, hogy bizonyos kényes dolgokról fölvilágosítsa őket, félrehívta Bandi bácsit.
- Bandi-már megbocsáss- mondta fontoskodva, - nem gondolsz arra, hogy Aranyom előbb-utóbb férjhez fog majd menni?
- Hogyne kérem, hogyne, hogyne - mondta Bandi bácsi szokás szerint, de aztán észbe kapott.
- Hogy mondtad ?Hogy mondtad-kérlek
-- Előbb-utóbb férjhez fog menni - ismételte Tibor Elemér s még hozzátette:
- És ebben nincsen semmi rendkívüli. Bátyámnak egy pillanatra összeszorult a torka, de aztán illedelmesen fölnevetett:
- Ó, kérem tisztelettel, Kishúgom nem afféle nő.
De a gondolat megzavarta. Be szörnyű volna! Mindeddig ha este dolga végeztével lefeküdt az ágyba, egy-két üzleti dolgon elmerengve, hamar elaludt, reggel hatkor frissen ébredt s ha kávézás közben rágondolt a kabinetben terjengő gyógyszer illatokra elégedetten mosolygott. De most sokáig hevert álmatlanul, botránkoztató gondolatok kavarogtak az agyában, s elképesztő álmokat álmodott. Amikor ritkuló haját fésülte reggel, alig mert belepillantani a tükörbe, félt, hogy a régi Bandi helyett egy új romlott lelkületű Bandi tekintetével találja szemben magát. Napról-napra fonnyadozott, sápadt és a kabinetben vártan kerülte Aranyom hűséges pillantásait.- Férjhez megy? Olyan megdöbbentő esemény volna ez, mintha valaki köz tiszteletben álló papról egy napon azt állapítanák meg, hogy lopott. Igen, Aranyom férjhez menetelét csak gaz rablásnak tudná felfogni-őt fosztanák ki, a régi kabinetet s mindent, ami az életet jelenti. Hiszen Aranyomban éppen az volt a nagyszerű, hogy a testi bájnak nyomai sem voltak fölfedezhetők benne, így Bandi bácsi szerethette kötöttségek nélkül, szabadon Aranyomban a lelki tulajdonságokat. Ezért tekintette őt jó szellemének, ezért csatangolt vele vasárnaponként a város feletti dombokon, hegyekben. De amióta Tibor Elemér, az öreg gavallér, odasúgta Bandi bácsinak fülébe az ötletet ,nem akart többet kirándulni vasárnaponként. De Aranyom másként intézkedett:
- Bandi bácsi, muszáj. Kell a levegő. És Bandi bácsi felhúzta a hegyi ruháját , fölcsapta fejére zerge szakállas, pörge, zöld kalapját. De a jódlizás nem ment sehogy. Festeni sem volt kedve.
- Valami baja van.. . - sóhajtott Aranyom amikor letelepedtek az erdő szélén.
- Férjhez mész? — kérdezte Bandi bácsi .
-Aranyom ijedten sütötte le a szemeit:
- Minden leány szeretne férjhez menni.
- Aranyom — kiáltott Nagybátyám , s fejét a térdei közé ejtette.az első pillanatban nem fogta föl a 'kiáltás értelmét és csodálkozva fordult feléje. Mint szíven talált, szomorú csóka madár, olyan volt a magába roskadt férfi. Olyan kókadt, olyan hirtelen elaggott, akinek a halál, amikor a golyó a szívébe fúródik, annyi időt sem ad, hogy krákogva megrázza magát, s fájdalmában csak a szárnyait tudja még maga' mellé leereszteni és testének utolsó rándulásával csőrét a halál borzalma elől ijedten rejti pelyhes hóna alá.
- Bandi bácsi mi a baj- Bandi bácsi mi a baj?
- Klára néni után te is elhagysz - panaszolta nagyon mélyről Bandi bátyám s hol a tenyerét , hol a tarkóját érintette, verejték cseppek gyülekeztek. Különös jel volt Aranyom számára a langy nedvesség, ami rátapadt a tenyerére: egy férfi szenved az érintése alatt! O, milyen öröm, hogy valaki szenved miatta! Végre! Végre! Huszonöt éven át volt szorgalmas. Huszonöt éven át becsülték megbízhatóságát, hűségét. Huszonöt esztendőn át volt lélek, csak lélek! Az emberek kedvesek voltak hozzá és nem vették észre, hogy a teste formátlan. Reá mosolyogtak, mert nem volt fontos, hogy a lábai kurták. Néha meg is cirógatták, mert már észre se vették, hogy dundi és szeplős és párnásak a kezei. Lélek volt, mindig csak lélek, dereka, szeme, szája semmi: ó szörnyűség! Barát volt és testvér, és társ és ember, - csak nő nem volt még, soha egy percre sem!
Mintha ólom gyűlt volna a tenyerébe s végig a karján, titkos áramok rohantak volna bütykös ujjaiba, tenyere rátapadt szorosan a férfi nyakszirtjére s ujjai vergődtek, tehetetlenül.
- Férjhez mehetnék, van kérőm száz is - hazudta szinte önkívületében, - de én inkább maradok melletted, Bandi bácsi-hogy vezessem a kabinetet írjam a recepteket, injekciózzam a szegény betegeket, a szállítókkal, rendbe tartsam a gyógyszereidet a fiókjaidat, az életedet, tégedet, Bandi bácsi! Én inkább veled maradok, - ha elveszel engem. És Bandi bátyámnak a két térde közé lekókadt fejében kavarogtak a szavak, sisteregtek a hangok és csak az volt a fontos, hogy nem marad egyedül.
-Igen, igen, igen, igen, igen..-— motyogta maga elé és lehunyta a szemét.
- hogy ha majd megvénülnek, a Nyárád mellett vesznek házat,ott fognak megtelepedni.
Ott hűs a fenyves, juhok nyakán a kolomp édesdeden muzsikál s a napi költség ételre, ruhára kitelik majd a nyugdíjukból .A zene volt a fontos ! Nagybátyám csodásan hegedült , festett ,művész lélek volt.
Nagynéném-Klárika - ráhagyta, hogy "jó-jó- hál Istennek van még idő" és Nagybátyám megelégedetten fütyörészett Ez a fütyörészés volt a szokása , no meg a festegetés bármiről..Már elképzelte a kis házikót is két vendégszobával is család számára, le is rajzolta ,el is tervezte.
Pedig már nagy része a gyerekeinek másfelé költöztek. De valahogy tartozott ezzel az álommal dédapjának, az az ácsnak ,akik Németországból kerültek Erdélybe, egy grófi családhoz.
András bácsi-Bandi- kereszt nevével több nemzedék nevét viselte De a keresztnév maradt négy nemzedéken át -Andrásnak és a név Fakesch híres lett később a Bocskai -téren Nyárádszeredában.
Aki idegen bekerült ide s hallotta, hogy ez a szászok uradalma persze, azonnal tovább léptek.
Próbálkoztak más orvosok is megtelepedni a fő útra -a Bocskai térre ,senki nem élte túl anyagilag
Nem volt sikeres választásuk .Nagybátyámat senki nem haladta túl semmiféle téren.
A belváros gyorsan növekvő bérházaiból s az újabb kertváros részekből a lakók kissé gyanakodva, mosolyogva, szinte irigyen csodálkoztak föl a Bocskai-térre. De Bandi bátyám megértette a Bocskai -utca konzervatizmus elveit jól- hogy a Kovácsné nagyságosasszony nem engedi a tizenhat éves lányát kísérő nélkül csatangolni az utcán , Mikola méltósága inkább megtanította a gyerekeit kálium-permanganátos- kéz mosás fontosságáról,mintsem hogy illatos szappant vásároljon magának. És szerette, hogy mindenki naponta egyszer legalább néhány pillanatra bekukkantson hozzá a kabinetbe,egészségügyi tanácsokért.Ilyenkor apró szolgálatokat is megtett:vérnyomás mérést,vagy éppen lázmérést is ,be-be nézett a gyerekek torkába.
Kinek egy aszpirin ,kinek egy szulfatiazol ,akar géz ,leukoplaszt ,mindenért dr Fakeschhez fordultak.
Bandi bátyám nagyon szerette a foglalkozását. A sürgést-forgást, hajladozást, a hivatásbeli szavakat. -Leukoplaszt,steril géz-,hogyne kérem, hogyne, hogyne...mindene volt sok tanáccsal összekötve. Lendületes mozdulatai, mintha a lelkét öntötte volna szét, suhanásokkal, perdülésekkel, villámló kavargásokkal telítették a jód szagú kabinetét úgy, hogy ha valami éppen kifogyott ,csak annyit mormogott magában:
-Ejnye - no, ejnye - no- méltatlankodott ilyenkor, de hogy igyekezetéhez kétség ne férhessen, először felszökdécselt több helyre is az ágas létrára, nyolc-tíz fiókot villámgyors mozdulatokkal ki s be tologatott, a vevőnek csak ezután vallotta be a hiányt:
-Holnap még-holnap meglesz kérem, biztosan, hogyne, biztosan, biztosan.
- Szolgálatkészsége határtalan volt és a rend szeretete messze túlszárnyalt mindenkit.
Nemcsak árúval, szellemileg is kiszolgálta a Bocskai -teret. Ha valaki megjegyzést tett a mai erkölcsökre, Bandi bátyám helyeslőileg billegette a fejét:
-Bizony az erkölcsök, bizony-bizony az erkölcsök.-
Ha ismerős beteget emlegettek: -ó szegényke, jaj a betegség, bizony -bizony - sóhajtozott illedelmesen. Ha meghalt valaki a Bocskai utcában mindig elment a temetésre. Ha esküvő volt, a menyasszonynak csokrot, nyalánkságokat, a vőlegénynek egy-két üveg jóféle aszút küldött. Tudta, kinek mi baja-gondja, a cselédeket lelkemnek szólította.
Nagy darab, hájas asszony volt Klárika néném -szívbajos. Ritkán ment be a kabinetbe de körülnézett szakértő tekintettel; föl a mennyezetre, le a padlóra s be a kis zugokba. Nagybátyám úgy hajlongottá Néném előtt, mintha az az is betege lett volna , szinte riadtan, szeretettel.
-No jól van-- mondta egy idő múlva Klárika néném , és azutáni ünnepélyesen visszavonult a lakásba, folytatni a betegeskedőhöz illő heverészést. Nem is volt más segítsége a boltban, mint egy duzzadt növendék-leány, távoli árva, akit ő nevelt föl s csak így hívott: Aranyom
Aranyom, bizony nem volt valami piacos jelenség. Aranyomnak szeplős volt a mufti kerek arca. Tokája is volt, kezei párnásak, vállai túlságosan szélesek, a lábai kissé kurták. Ahogy kikönyökölt a kabineti asztal mögül álmos békára emlékeztetett De Nagybátyámnak kedve szerint való volt Aranyom tokája, a szeplői, testének aránytalanságai, mert Bandi bácsi a nőkben csak a lelki-tulajdonságok érdekelték. És Aranyom jól ismert mar minden betegséget és azoknak a gyógyítási lehetőségeit
Apám büszke volt Aranyomra.
-Hogyne kérem, hogyne, hogyne!-Aranyom majd elintézi, hogyne kérem, hogyne, hogyne! - mondogatta s ha egy-egy találó alku-szóra Aranyom szívesen válaszolt. vagy a tennivalóiban bírálgatta,mindig szót fogadott.
-Bandi bácsi miért nem szerzi be ősszel, nagyban az egész esztendőre való árut , s ha részletekben veszi, miért nem tisztított állapotban legalább? Napszámban nagyon drága mulatság hozatni Marosvásárhelyről, mert be -be csapják s Nagybátyám aki mindenkinek hitt meg volt győződve magában arról, hogy legjobban teljesítette a tervet ,de azért hallgatott -Aranyomra.2
A Kabineten kívül is nagyon jóban voltak. Együtt ápolták a szívbajos Nénémet , egymás mulasztásait zsivány módra fedezték, vasárnap délutánonként szép sétákat tettek a város feletti dombokon, hegyeken. Ha Bandi bácsit megfogta a táj szépsége, felsóhajtott: -
"Szegény Klárikám , milyen boldog volna, ha láthatná!" s Aranyom visszafelelt: -"Szegény, Klárika néni, csak ne fájna mindig a szíve."- Nagybátyám szabályszerűen nekiöltözött ezeknek a vasárnap délutáni sétáknak: volt hó- bakancsa, bőrnadrágja, zerge szakállas pörge zöld kalapja. Gyakran büszkélkedett, hogy:
-Nézd Aranyom ezt a botot az ük apám faragta, derék szász lehetett, Istenem! Ismerték a rejtett ösvényeket ismerték mind. S bár Bandi bácsinak nagyon jó hallása, volt mégis rágyújtott gyakran valami tornász indulóra, vagy német dalokat énekelt, de festegetett az erdőkben ,hegyeken.
Aranyommal járta az életet, s hogy Klára néném halálát is olyan elismerésre méltó fegyelemmel viselte el, nagy mértékben köszönhette Aranyomnak.. Mert Aranyom.nem engedte, hogy belebetegedjék a bánatba:
-A kabinetnek menni kell.- És ment a 'kabinet.. Ment úgy, mint Klári néni halála előtt, hajlongásokkal, sürgéssel, forgással, az ágas létrán való szökdécselősekkel, fiókoknak gyors egymás utáni ki-behúzogatásával -hogyne kérem, hogyne, hogyne- meggyőző biztatgatásokkal, A gyermekeknek osztogatott mentolos -cukrokat.,hogy ne köhögjenek.A gyerekei már mindannyian
felnőtt emberek voltak ,csak Időközönként mentek a Nyárádra.
Időnként hallottam diszkrét megjegyzéseket:
-- No ugye?... - mondta a nyugdíjas polgármester meg, a Mikola méltósága, és a többi tisztességes emberek.
-No ugye, milyen derék rokon az Aranyom.
- Lám! Lám! - mondták az agglegények és azok, akiket már érintgetett az új idők szele.
- Lám, a vak tyúk is talál szemet!
Aztán egy napon Tibor Elemér úr, a régi gavallér, kire aggodalmaskodó apák a fiaikat serdülő korban rá szokták bízni, hogy bizonyos kényes dolgokról fölvilágosítsa őket, félrehívta Bandi bácsit.
- Bandi-már megbocsáss- mondta fontoskodva, - nem gondolsz arra, hogy Aranyom előbb-utóbb férjhez fog majd menni?
- Hogyne kérem, hogyne, hogyne - mondta Bandi bácsi szokás szerint, de aztán észbe kapott.
- Hogy mondtad ?Hogy mondtad-kérlek
-- Előbb-utóbb férjhez fog menni - ismételte Tibor Elemér s még hozzátette:
- És ebben nincsen semmi rendkívüli. Bátyámnak egy pillanatra összeszorult a torka, de aztán illedelmesen fölnevetett:
- Ó, kérem tisztelettel, Kishúgom nem afféle nő.
De a gondolat megzavarta. Be szörnyű volna! Mindeddig ha este dolga végeztével lefeküdt az ágyba, egy-két üzleti dolgon elmerengve, hamar elaludt, reggel hatkor frissen ébredt s ha kávézás közben rágondolt a kabinetben terjengő gyógyszer illatokra elégedetten mosolygott. De most sokáig hevert álmatlanul, botránkoztató gondolatok kavarogtak az agyában, s elképesztő álmokat álmodott. Amikor ritkuló haját fésülte reggel, alig mert belepillantani a tükörbe, félt, hogy a régi Bandi helyett egy új romlott lelkületű Bandi tekintetével találja szemben magát. Napról-napra fonnyadozott, sápadt és a kabinetben vártan kerülte Aranyom hűséges pillantásait.- Férjhez megy? Olyan megdöbbentő esemény volna ez, mintha valaki köz tiszteletben álló papról egy napon azt állapítanák meg, hogy lopott. Igen, Aranyom férjhez menetelét csak gaz rablásnak tudná felfogni-őt fosztanák ki, a régi kabinetet s mindent, ami az életet jelenti. Hiszen Aranyomban éppen az volt a nagyszerű, hogy a testi bájnak nyomai sem voltak fölfedezhetők benne, így Bandi bácsi szerethette kötöttségek nélkül, szabadon Aranyomban a lelki tulajdonságokat. Ezért tekintette őt jó szellemének, ezért csatangolt vele vasárnaponként a város feletti dombokon, hegyekben. De amióta Tibor Elemér, az öreg gavallér, odasúgta Bandi bácsinak fülébe az ötletet ,nem akart többet kirándulni vasárnaponként. De Aranyom másként intézkedett:
- Bandi bácsi, muszáj. Kell a levegő. És Bandi bácsi felhúzta a hegyi ruháját , fölcsapta fejére zerge szakállas, pörge, zöld kalapját. De a jódlizás nem ment sehogy. Festeni sem volt kedve.
- Valami baja van.. . - sóhajtott Aranyom amikor letelepedtek az erdő szélén.
- Férjhez mész? — kérdezte Bandi bácsi .
-Aranyom ijedten sütötte le a szemeit:
- Minden leány szeretne férjhez menni.
- Aranyom — kiáltott Nagybátyám , s fejét a térdei közé ejtette.az első pillanatban nem fogta föl a 'kiáltás értelmét és csodálkozva fordult feléje. Mint szíven talált, szomorú csóka madár, olyan volt a magába roskadt férfi. Olyan kókadt, olyan hirtelen elaggott, akinek a halál, amikor a golyó a szívébe fúródik, annyi időt sem ad, hogy krákogva megrázza magát, s fájdalmában csak a szárnyait tudja még maga' mellé leereszteni és testének utolsó rándulásával csőrét a halál borzalma elől ijedten rejti pelyhes hóna alá.
- Bandi bácsi mi a baj- Bandi bácsi mi a baj?
- Klára néni után te is elhagysz - panaszolta nagyon mélyről Bandi bátyám s hol a tenyerét , hol a tarkóját érintette, verejték cseppek gyülekeztek. Különös jel volt Aranyom számára a langy nedvesség, ami rátapadt a tenyerére: egy férfi szenved az érintése alatt! O, milyen öröm, hogy valaki szenved miatta! Végre! Végre! Huszonöt éven át volt szorgalmas. Huszonöt éven át becsülték megbízhatóságát, hűségét. Huszonöt esztendőn át volt lélek, csak lélek! Az emberek kedvesek voltak hozzá és nem vették észre, hogy a teste formátlan. Reá mosolyogtak, mert nem volt fontos, hogy a lábai kurták. Néha meg is cirógatták, mert már észre se vették, hogy dundi és szeplős és párnásak a kezei. Lélek volt, mindig csak lélek, dereka, szeme, szája semmi: ó szörnyűség! Barát volt és testvér, és társ és ember, - csak nő nem volt még, soha egy percre sem!
Mintha ólom gyűlt volna a tenyerébe s végig a karján, titkos áramok rohantak volna bütykös ujjaiba, tenyere rátapadt szorosan a férfi nyakszirtjére s ujjai vergődtek, tehetetlenül.
- Férjhez mehetnék, van kérőm száz is - hazudta szinte önkívületében, - de én inkább maradok melletted, Bandi bácsi-hogy vezessem a kabinetet írjam a recepteket, injekciózzam a szegény betegeket, a szállítókkal, rendbe tartsam a gyógyszereidet a fiókjaidat, az életedet, tégedet, Bandi bácsi! Én inkább veled maradok, - ha elveszel engem. És Bandi bátyámnak a két térde közé lekókadt fejében kavarogtak a szavak, sisteregtek a hangok és csak az volt a fontos, hogy nem marad egyedül.
-Igen, igen, igen, igen, igen..-— motyogta maga elé és lehunyta a szemét.
Megjegyzések