Hamis valóság--novella
Egy nap meglátogattuk édesanyámmal és testvéremmel Mártival az egyik unokahúgát, aki a férjével és a fiaival a városba költözött.
A család már az udvaron várakozott.
A két fiú alaposan végig mértek minket, mi, lányok pedig őket vettük szemügyre szótlanul, amíg azután a néni a gyerekszobába küldött valamennyiünket.
Berontottunk a fiúk felségterületére. Volt ott síneken futó játék- vonat, kis könyvnyomda
és diavetito készulék
.Mindez nagy hatást gyakorolt rám, de leginkább az fogott meg, hogy a fiúknak olyan sok könyvük van ,mint például Mark Twain összes művei! Pompás uzsonnát is kaptunk.
... Már késő délutánra járt, amikor haza indultunk.
A két család jól megértette egymást, így ettől kezdve minden héten összejöttünk. A velük eltöltött délutánok kellemesen és vidáman teltek el, a fiúk jól nevelt, jókedvű legénykék voltak.
Egyszer egy könyvben olvastam a "barátság örök kötelékéről."
Én magam is mindig ezt kutattam, az iskolatársaim viszont kinevettek, a legkisebb érdeklődés sem tanúsították az ilyen "ostobaságok" iránt. Most a két fiúnak ajánlottam fel, hogy kössünk "örök barátságot". Ők az ötletet remeknek tartották. A kisebbik viszont,
aki nagyon erős akarata miatt hangadónak számított, azt mondta, "először mindenkinek be kell mutatnia az aláírását".
Így tehát mind a négyünknek le kellett írnia a nevét egy papírfecnire. A fiúk és Márti nővérem nagy gondossággal rajzolták meg az aláírásukat, a kezdőbetűt minél több cikornyával, a többit pedig lehetőleg olvashatatlanul, majd egy farkincát kanyarítottak a nevük végére. Én teljesen feleslegesnek tartottam a cikornyákat, és így egyszerű könnyen olvasható betűkkel írtam le nevemet.
A fiatalabb fiú megnézte az aláírásokat, majd hangjában mélységes megvetéssel így szólalt meg:
-Micsoda? Örök barátságot akarsz kötni, egy baráti szövetség tagjává akarsz válni, és még egy elfogadható aláírást sem tudsz produkálni? Addig nem léphetsz be a baráti szövetségbe, amíg nem tudod te is elfogadható módon leírni a nevedet! A három gyerek ezzel megkötötte "az életre és halálra szóló örök barátságot". Nagyon mély sebet ejtettek rajtam, összetörtnek és boldogtalannak éreztem magam. Alighogy hazaértem, és levettem a kabátomat és a sapkámat, már el is kezdtem gyakorolni az "aláírást". Ezerszer is leírtam a nevemet, az első betűt nagy lendülettel, hatalmas kezdő kacskaringó-val, a többit pedig teljesen olvashatatlanul-megpróbáltam a doktor bácsi aláírását utánozni, aki a receptekre mindig valamilyen kibogozhatatlan irkafirkát biggyesztett rá -, majd terebélyes kígyóvonallal zártam le az alkotásomat.
Az aláírás mesterkéltnek hatott, hiányzott belőle az őszinteség. A következő szombaton mégis büszkén mondtam kis barátaimnak:
-Nézzétek, nekem is van már aláírásom -és egy papírfecnire firkantottam egy imponáló aláírást. A két fiú és Márti megtekintették alkotásomat, majd a kisebb fiú ítéletet hirdetett:
-Jó. Az aláírásod még mindig túlságosan olvasható, de elfogadjuk, és téged is felveszünk a szövetségünkbe. Boldog akartam lenni, hiszen a kívánságom teljesült, de furcsa módon elmaradt a vágyott érzés: Nem! Valami nem volt rendben. Amikor pedig otthon a tükörbe néztem, és a "láthatatlannal" -saját magammal-Szemtől-szemben álltam, belső hangot hallottam megszólalni:
-Az aláírásod nem valódi. Nem téged mutat. Azt hiszed, hogy az igazi dolgokat elérheted hamis dolgokon keresztül? Igazi barátságot hamis aláírással? Azok, akik: nem fogadják el az igazi aláírásodat, nem is lehetnek a valódi barátaid ...
Szomorúan fordultam el a tükörtől, és aludni mentem. Az aláírást azonban, amelyet olyan sokáig gyakoroltam, nem tudtam többé megismételni. Undorodtam tőle. Tudtam, hogy "az életre és halálra szóló barátság" éppolyan mesterkélt, mint az "aláírásom", a fiúknak pedig fogalmuk sem volt arról a barátságról, amely után én vágyakoztam -az örök, időn és téren túl létező valódi barátságról! Én pedig egyedül maradtam az igazi barátság, az igazi egység keresésében ... egyedül... egyedül.
Megjegyzések